​4 évszakos gumikkal mi a teendő tavasszal?

A négyévszakos gumiabroncsok egyre népszerűbbé válnak a magyar autósok körében, mivel kényelmes megoldást kínálnak az évszakok közötti váltás elkerülésére. Tavasszal azonban sokan elbizonytalanodnak: vajon kell-e ilyenkor bármit tenni a négyévszakos gumik kapcsán, vagy tényleg elég, ha csak hagyjuk őket az autón?

A válasz ennél árnyaltabb, hiszen bár a négyévszakos gumik egész évben használhatók, tavasszal is szükséges lehet némi odafigyelés, karbantartás, és bizonyos esetekben akár a cseréjük is indokolt lehet.

​Tavasszal is érdemes ellenőrizni a négyévszakos gumik állapotát

Tavasszal, amikor enyhül az időjárás, az utak állapota is változik. Az abroncsok ilyenkor fokozott terhelésnek vannak kitéve, hiszen a téli hidegben megkeményedett utak gyakran egyenetlenek, kátyúsak, ami növeli a kopás mértékét. Éppen ezért tavasszal fontos megvizsgálni a négyévszakos gumik futófelületének kopottságát, a mintázat mélységét, illetve az oldalfalak esetleges repedéseit. Ha a profilmélység 3 mm alá csökkent, akkor már nem biztosítanak megfelelő tapadást nedves felületen, így érdemes új gumikat beszerezni.

​A nyomás ellenőrzése tavasszal is kötelező

A tavaszi melegebb idő hatására a gumiabroncsokban lévő levegő kitágul, ezáltal a nyomás is megváltozhat. Sok autós nem gondol rá, de a helytelen guminyomás komoly hatással lehet az üzemanyag-fogyasztásra, a fékútra és a vezetési élményre is. Tavasszal érdemes tehát ellenőrizni a gyártó által ajánlott guminyomás-értékeket, és szükség esetén beállítani azokat. Fontos tudni, hogy a helyes guminyomás értéke jellemzően megtalálható az autó ajtajának belső oldalán vagy a kezelési kézikönyvben.

​A négyévszakos gumik teljesítménye tavasszal

A négyévszakos gumik kialakításuknál fogva kompromisszumos megoldást kínálnak: télen nem nyújtanak annyira erős tapadást, mint a téli gumik, nyáron pedig nem olyan hőállók, mint a nyári abroncsok. Tavasszal, amikor a hőmérséklet gyakran ingadozik 5–15 Celsius-fok között, a négyévszakos gumik jól teljesítenek, hiszen pont ezekre a köztes időszakokra lettek optimalizálva. Ugyanakkor érdemes megfigyelni, hogy a gumik hogyan viselkednek nedves és száraz útfelületen, és ha romló teljesítményt tapasztalunk, ne habozzunk szakemberhez fordulni.

​Tavaszi mosás és védelem

A négyévszakos gumikról sem szabad megfeledkezni, amikor az autót tavasszal alaposabban megtisztítjuk a téli szennyeződésektől. A gumiabroncsokat érdemes lemosni, eltávolítva a rájuk rakódott sót, sarat és egyéb szennyeződéseket, melyek hosszabb távon károsíthatják a gumi anyagát. A tisztítás után alkalmazhatunk speciális gumiápoló szereket, melyek segítenek megőrizni a gumik rugalmasságát és UV-állóságát a napsütéses hónapokban.

​Mikor indokolt a négyévszakos gumi lecserélése?

Bár sokan azt gondolják, hogy a négyévszakos gumik „örökké” használhatók, ez sajnos nem igaz. Átlagos használat mellett 3-5 év után már számítani kell arra, hogy az abroncsok elöregednek, és veszítenek tapadási képességükből. Tavasszal, amikor átvizsgáljuk az autót a hideg időszak után, érdemes megnézni a gumik gyártási idejét is, amely az oldalfalon található DOT-szám alapján ellenőrizhető. Ha a gumi már 5 éves, akkor még ha a mintázat megfelelő is, tanácsos megfontolni a cserét.

​Mit tegyünk, ha tavasztól nyári gumira váltanánk?

Egyes autósok tavasszal úgy döntenek, hogy bár eddig négyévszakos gumit használtak, most inkább nyári abroncsra váltanának. Ez akkor lehet indokolt, ha sokat vezetünk nagy sebességgel, autópályán, vagy a négyévszakos gumi teljesítménye nem elégíti ki a melegebb időben támasztott követelményeket. Ebben az esetben tavasszal érdemes időben lefoglalni a gumicserét, mivel sok szerviz ilyenkor telített. A leszerelt négyévszakos gumikat megfelelően tárolva később újra felhasználhatjuk, például egy második autóra.

​A fékrendszer és futómű ellenőrzése is fontos tavasszal

Bár nem közvetlenül a gumikhoz kapcsolódik, de érdemes tavasszal a fékeket és a futóművet is átvizsgálni. A rossz futómű-beállítás például egyenetlen kopáshoz vezethet, ami lerövidíti a négyévszakos gumik élettartamát. Ha az autó húz valamelyik irányba, vagy kormányzás közben rendellenes zajokat hallunk, mindenképp kérjük szakember segítségét.

​Összegzés: 4 évszakos gumikkal mi a teendő tavasszal?

Összefoglalva elmondható, hogy a négyévszakos gumik tavasszal is igényelnek odafigyelést, ellenőrzést és karbantartást, még ha nem is szükséges azonnal cserélni őket. A gumi állapotának felmérése, a megfelelő nyomás beállítása, a tisztítás és ápolás mind hozzájárulnak a biztonságos közlekedéshez és a gumik hosszabb élettartamához. Ha pedig úgy érezzük, hogy a négyévszakos abroncsok már nem biztosítják a kívánt teljesítményt, ne habozzunk új gumikat vásárolni vagy szakértői tanácsot kérni. A „4 évszakos gumikkal mi a teendő tavasszal?” kérdésre tehát a válasz: törődés, figyelem és időszakos felülvizsgálat, hogy mindig biztonságban vezethessünk.