A biztonságos közlekedés és az optimális teljesítmény érdekében nagyon fontos, hogy gumiabroncs vásárláskor autónkra a legmegfelelőbb abroncsot válasszuk ki. Manapság azonban nem könnyű döntést hozni, főleg azért, mert napjainkban a piacon rengetegféle abroncs van jelen. A gyártók folyamatosan arra törekednek, hogy egyre jobb, egyre megbízhatóbb gumikat dobjanak piacra, de ettől függetlenül nem szabad elhamarkodva döntést hozni.
Nézzük, mi mindent kell figyelembe vennünk akkor, amikor új gumiabroncs szettet kell vásárolnunk autónkra.
Lehet-e spórolni a gumiabroncsokon?
Első lépésben azt kell végiggondolnunk, hogy mi az a fő ok, amelyre a gépjárművet általában használni szoktuk. A legtöbb ember például autóját a városban szokta használni, ilyenkor kifejezetten olyan gumit kell vennünk, amit a gyártó a városi közlekedéshez optimalizálta. A vezetési igényeink figyelembevétele tehát nagyon fontos, ahogy az sem mindegy, hogy milyen típusú autóval rendelkezünk. Sokan spórolni szeretnének abroncsvásárlás során, ezért sajnos nem ritka az sem, ha valaki nem vásárol nyári gumi szettet, helyette inkább a téli abroncsait használja a legmelegebb hónapokban is. Ez azonban se nem biztonságos, se nem költségkímélő megoldás. A téli gumik nem a felforrósodott aszfalthoz lettek optimalizálva, így nagyon gyorsan elkopnak a forró úttesten. Emellett a téli abroncsoknak nyáron a tapadásuk, az üzemanyag-fogyasztásuk és a fékezhetőségük sem a legjobb.
Ha spórolni szeretnénk az abroncsainkon, illetve ha autónkat legtöbbször a városi közlekedésben használjuk, ideális megoldás lehet számunkra akár a négyévszakos gumiabroncs is, melyet évszaktól függetlenül, egész évben használni tudjuk.
Mi mindent nézzük meg új abroncsainkon?
Fontos, hogy valóban azt az abroncsot válasszuk ki, ami tökéletes lesz az autónkra. Ilyenkor tudnunk kell a jármű gyári gumiméretét, de fontos még a sebességindex, illetve a súlyindex is. Az abroncs oldalfalán oldalán megtalálható terhelhetőségi index az abroncs maximális teherbíró képességét jelöli. Ha a gyári méretet nem tudjuk fejből, akkor ezt az adatot az autó kézikönyvéből kikereshetjük. Valójában a gyártók sem minden abroncsot terveztek olyan futófelületi mintázattal, amely azonos körülmények között teljesít. Rugalmasságot biztosítanak például a szimmetrikus, illetve az aszimmetrikus mintázattal rendelkező abroncsok, emellett az irányított mintázat javítja a teljesítményt, főleg nedves körülmények között.
Ha viszonylag sokat ülünk az autónkba, egyáltalán nem mindegy az sem, hogy a kiválasztott gumiabroncs mennyire zajos. Ma már a piacon találhatunk kifejezetten halk abroncsokat is, tehát ha csendesebb vezetés a célunk, olyan gumit válasszunk ami csökkentett zajtechnológiával rendelkezik. Nézzük meg emellett még azokat a jellemzőket is, mint például a futófelületi blokkok vagy a habbetétek kialakítása, melyek csendesebb utazást biztosítanak, hiszen elnyeli az abroncs az útzajt. Abroncs vásárlás során jó ötlet lehet megnézni a nagyobb abroncstesztek eredményeit, melyek direkt azzal a céllal jönnek létre, hogy megkönnyítsék gumivásárlás során az autósok dolgát.