Autódiagnosztikai műszerek? Tényleg szükségem van rájuk?

Manapság már az alapfelszereltségű kocsik is tele vannak mindenféle elektronikai rendszerrel. Így elengedhetetlenné vált a megfelelő autódiagnosztikai műszerek használata, akkor is, ha csak alapvető szervizkarbantartást végeznénk el rajta, vagy ha komolyabb hibafeltárásra szeretnénk használni. A Kocsiszaki Autósbolt segítettek nekünk a témába jobban elmerülni.

Egyre több szervizelési művelet, mint például egy egyszerű olajcsere vagy akkumulátorcsere is igényel bizonyos beállítások visszaállítását, amit csak diagnosztikai műszerekkel lehet elvégezni. Emiatt ma már elengedhetetlen elemei minden korszerű szerviznek.
A Kocsiszaki Autósboltnál elérhető a profi autódiagnosztikai műszerek széles választéka. A piacon már ismert, a gyakorlatban bevált több elterjedt márka van amit forgalmaznak, mint az Autel, Launch, Topdon, Foxwell stb.

Máté, a Kocsiszaki munkatársa szerint minden gyártónak megvannak a maga erősségei, valamelyik a visszaállítások terén erősebb, másik az európai márkák támogatásában, ezért érdemes körültekintően választani. A szakmában az a mondás járja, hogy „Egy diagnosztika nem diagnosztika”, vagyis egyetlen autódiagnosztikai műszer nem tudja lefedni az összes autótípust. Egy professzionális szerviznek érdemes legalább két különböző diagnosztikai eszközt tartania, hogy az autók 80-90%-át le tudja fedni. Egyetlen diagnosztikai eszköz sem képes „mindent is” megoldani.

Diagnosztika OBD2 csatlakozón keresztül?

Az OBD diagnosztika (On-Board Diagnostics), vagyis fedélzeti diagnosztika segítségével mérhetjük fel az autó aktuális műszaki állapotát, érhetjük el a motorvezérlést, hibakódokat stb. Az OBD2 csatlakozó egy nemzetközi szabvány, amely Európában 2001-től kötelező a benzines, 2004-től pedig a dízelautók esetében. Az Egyesült Államokban már 1996 óta előírás.

Hol található az OBD2 csatlakozó?

Általánosságban a műszerfal alatt, a kormány közelében bal oldalt helyezkedik el. Az OBD2 csatlakozó teszi lehetővé a különböző autódiagnosztikai műszerek csatlakoztatását. A régebbi típusú autók esetében még az OBD1 csatlakozók voltak használatban, ezekhez már speciális átalakító fejek kellenek. Az egyszerűbb autódiagnosztikai műszerek nem is tudják kezelni ezeket a járműveket, ellentétben néhány profi autódiagnosztikai műszerrel, amelyekhez van külön OBD1 -OBD2 adapter szett. Így, ha egy régebbi autó gurul be a garázsba, az sem okoz problémát.

Autódiagnosztikai műszerek – gyors áttekintés

Vannak egyszerűbb Bluetooth-os OBD2 csatlakozós diagnosztikai műszerek, amelyekhez egy telefonos applikáció letöltésével akár a teljes rendszerdiagnosztika is elvégezhető. Ilyen például az Autel MaxiAP 200, vagy a Nexas Nexlink készüléke, praktikus és sokoldalú kis egyszerű diagnosztikák amik a kesztyűtartóban is elférnek.

Ha tovább lépünk a kézi diagnosztikai készülékek felé, találunk olyan márkaspecifikus diagnosztikákat is, amelyek a teljes rendszerdiagnosztikai támogatás mellett több szervizfunkcióval is rendelkeznek. Ezek ár-érték arányban kifejezetten sokoldalú megoldást kínálnak, de használatuk már némi szaktudást igényel.

cikk_kozben_kep.png

A következő szintet a táblagépes autódiagnosztikai műszerek képviselik. Innen már valóban a csillagos ég a határ. Ebben a kategóriában a készülék tudása mellett már a kijelző mérete (pl. 5” vagy 7”), valamint a csatlakozási forma (VCI egység vagy vezetékes kapcsolat) is fontos szempont a választásnál.

A profi autódiagnosztikai eszközök hatékonysága azonban nagyban függ a kezelő szakértelmétől: minél okosabb az eszköz, annál nagyobb felelősség is a használata. Megfelelő tudás nélkül, különösen laikusként, akár komoly, visszafordíthatatlan hibákat is okozhatunk, ezért ezeket kifejezetten szakembereknek ajánljuk.

Magyar vagy angol?

A legtöbb autódiagnosztikai műszer alapértelmezetten angol nyelvű, és szakmai szempontból ajánlott is ezen a nyelven használni őket – így elkerülhetők a félrefordításokból eredő félreértések. Ugyanakkor több gyártó is figyelembe veszi a hazai piac igényeit. Például egyes Launch készülékek esetében elérhető a Google fordító, de a Topdon szintén kínál automatikus fordítási lehetőséget. A Foxwell diagnosztikai műszerek egyik nagy előnye pedig az, hogy 70–80%-ban magyar nyelvű felülettel rendelkeznek. Ennek ellenére, ha van rá lehetőség, érdemes az angol nyelvű kezelőfelületet választani a pontos szervizelési és hibakód feltárás érdekében.

A Kocsiszaki Autódiagnosztikai boltban személyesen is megtekintheted a termékeket, illetve ki is próbálhatod, a munkatársak készségesen segítenek, bármilyen kérdésed is merülne fel. Autósboltjuk Budapest, 4. kerületében, az Árpád út 39-43. alatt érhető el.